en pl
en pl

Decyzje

Zobacz wydanie
Rok 2014-03-28 
Numer 14

Wpływ systemu wyborczego na system partyjny w krajach pokomunistycznych

Wojciech Rafałowski
Zakład Socjologii Polityki oraz Projekt „Public Goods through Private Eyes” w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

2014-03-28 (14) Decyzje

Abstrakt

Sposób oddziaływania systemu wyborczego na system partyjny jest ważnym tematem podejmowanym w ramach politologii i teorii wyboru społecznego. Dotychczasowe analizy w krajach pokomunistycznych polegały głównie na analizie pojedynczych przypadków elekcji. Artykuł prezentuje wyniki badania wszystkich wolnych wyborów parlamentarnych w tym regionie, co pozwala na pomiar całkowitego wpływu ordynacji wyborczych na układ partii politycznych. Zaobserwowano, że niektóre instytucje wyborcze mają następstwa odmienne od obserwowanych w starych demokracjach: okręgi jednomandatowych z regułą większościową mogą powodować znaczne rozdrobnienie parlamentu, a konsekwencje systemów mieszanych są niejednorodne i zależne od ich wewnętrznej mechaniki. Stwierdzono też, że kształt systemu partyjnego w większym stopniu zależy od specyfiki sceny politycznej danego kraju niż od systemu wyborczego.

Kompletne metadane

Cytowanie zasobu

APA style

Rafałowski, Wojciech (2010). Rafałowski, W.. (2010). Wpływ systemu wyborczego na system partyjny w krajach pokomunistycznych. Decyzje, (14), 33 53. Pobrano de https://journal.kozminski.edu.pl/index.php/decyzje/article/view/81 (Original work published 2014-03-28)

MLA style

Rafałowski, Wojciech. Rafałowski, W.. „Wpływ Systemu Wyborczego Na System Partyjny W Krajach Pokomunistycznych”. 2014-03-28. Decyzje, nr 14, 2010, s. 33 53.

Chicago style

Rafałowski, Wojciech. Rafałowski, Wojciech . „Wpływ Systemu Wyborczego Na System Partyjny W Krajach Pokomunistycznych”. Decyzje, Decyzje, nr 14 (2010): 33 53. https://journal.kozminski.edu.pl/index.php/decyzje/article/view/81.