en pl
en pl

Decyzje

Zobacz wydanie
Rok 2014-03-28 
Numer 14

Wpływ systemu wyborczego na system partyjny w krajach pokomunistycznych

Wojciech Rafałowski
Zakład Socjologii Polityki oraz Projekt „Public Goods through Private Eyes” w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

2014-03-28 (14) Decyzje

Abstrakt

Sposób oddziaływania systemu wyborczego na system partyjny jest ważnym tematem podejmowanym w ramach politologii i teorii wyboru społecznego. Dotychczasowe analizy w krajach pokomunistycznych polegały głównie na analizie pojedynczych przypadków elekcji. Artykuł prezentuje wyniki badania wszystkich wolnych wyborów parlamentarnych w tym regionie, co pozwala na pomiar całkowitego wpływu ordynacji wyborczych na układ partii politycznych. Zaobserwowano, że niektóre instytucje wyborcze mają następstwa odmienne od obserwowanych w starych demokracjach: okręgi jednomandatowych z regułą większościową mogą powodować znaczne rozdrobnienie parlamentu, a konsekwencje systemów mieszanych są niejednorodne i zależne od ich wewnętrznej mechaniki. Stwierdzono też, że kształt systemu partyjnego w większym stopniu zależy od specyfiki sceny politycznej danego kraju niż od systemu wyborczego.

Kompletne metadane

Cytowanie zasobu

APA style

Rafałowski, W.. (2010). Wpływ systemu wyborczego na system partyjny w krajach pokomunistycznych. Decyzje, (14), 33 53. Pobrano de https://journal.kozminski.edu.pl/index.php/decyzje/article/view/81 (Original work published 2014-03-28)

MLA style

Rafałowski, W.. „Wpływ Systemu Wyborczego Na System Partyjny W Krajach Pokomunistycznych”. 2014-03-28. Decyzje, nr 14, 2010, s. 33 53.

Chicago style

Rafałowski, Wojciech . „Wpływ Systemu Wyborczego Na System Partyjny W Krajach Pokomunistycznych”. Decyzje, Decyzje, nr 14 (2010): 33 53. https://journal.kozminski.edu.pl/index.php/decyzje/article/view/81.