en pl
en pl

Decyzje

Zobacz wydanie
Rok 2014-03-17 
Numer 17

Przestrzeń ideologiczna oparta na politycznych faktach. Modelowanie przestrzeni ideologicznej ex-post w oparciu o decyzje parlamentarne

Mikołaj Jasiński
Zakład Statystyki, Demografi i i Socjologii Matematycznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego

2014-03-17 (17) Decyzje

Abstrakt

W pracy przedstawiono koncepcję odtwarzania przestrzeni ideologicznej w parlamencie na podstawie głosowań deputowanych. Omówione zostały problemy związane z badaniem ideologii w naukach politycznych. Opierając się na tekstach klasyków współczesnych teorii demokracji przedstawiona została koncepcja ideologii powstającej w działaniu, w odpowiedzi na sytuację polityczną, odróżniając ją od tradycyjnej koncepcji ideologii będącej projektem rzeczywistości. Zaprezentowane zostały teoretyczne i empiryczne argumenty uzasadniające modelowanie przestrzeni ideologicznej ex-post. W artykule przestawiono własności i interpretację dystansów ideologicznych wyznaczanych zgodnie z przedstawionym podejściem. Zaprezentowano wyniki badań przestrzeni ideologicznej w Sejmie RP szóstej i siódmej kadencji. Omówione zostały również dalsze możliwości analityczne stwarzane przez zaproponowane podejście.

Kompletne metadane

Cytowanie zasobu

APA style

Jasiński, Mikołaj (2012). Jasiński, M.. (2012). Przestrzeń ideologiczna oparta na politycznych faktach. Modelowanie przestrzeni ideologicznej ex-post w oparciu o decyzje parlamentarne. Decyzje, (17), 5 27. Pobrano de https://journal.kozminski.edu.pl/index.php/decyzje/article/view/53 (Original work published 2014-03-17)

MLA style

Jasiński, Mikołaj. Jasiński, M.. „Przestrzeń Ideologiczna Oparta Na Politycznych Faktach. Modelowanie Przestrzeni Ideologicznej Ex-Post W Oparciu O Decyzje Parlamentarne”. 2014-03-17. Decyzje, nr 17, 2012, s. 5 27.

Chicago style

Jasiński, Mikołaj. Jasiński, Mikołaj . „Przestrzeń Ideologiczna Oparta Na Politycznych Faktach. Modelowanie Przestrzeni Ideologicznej Ex-Post W Oparciu O Decyzje Parlamentarne”. Decyzje, Decyzje, nr 17 (2012): 5 27. https://journal.kozminski.edu.pl/index.php/decyzje/article/view/53.