en pl
en pl

Decyzje

Zobacz wydanie
Rok 2014-04-10 
Numer 4

Przedsiębiorczość i ryzykowanie

Anna Macko
Centrum Badań Decyzyjnych i Psychologii Ekonomicznej, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L.Koźmińskiego w Warszawie

Tadeusz Tyszka
Centrum Badań Decyzyjnych i Psychologii Ekonomicznej, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L.Koźmińskiego w Warszawie

2014-04-10 (4) Decyzje

Abstrakt

Chociaż zgodnie z definicją i z potoczną obserwacją przedsiębiorcom można przypisać większą niż innym ludziom skłonność do podejmowania ryzyka, to jednak ze względu na wysoką motywację osiągnięć przedsiębiorcy nie są skłonni do podejmowania bardzo wysokiego ryzyka. Przedsiębiorcy nie są też skłonni do podejmowania każdego rodzaju ryzyka, jeżeli już, to podejmują ryzyko związane ze sprawnością raczej niż z losem. W konfrontacji z owym ryzykiem zależnym od sprawności przyjmują postawę aktywną i starają się ryzyko kontrolować. Wobec zdarzeń od nich niezależnych przedsiębiorcy nie wydają się bardziej optymistami niż inni, tj. nie przeceniają bardziej niż inni ludzie prawdopodobieństwa pozytywnych zdarzeń. To, co jednak zdaje się wyróżniać przedsiębiorców, to zauważona już przez Knighta większa niż u innych wiara w siebie.

Kompletne metadane

Cytowanie zasobu

APA style

Macko, Anna & Tyszka, Tadeusz (2005). Macko, A. , & Tyszka, T. . (2005). Przedsiębiorczość i ryzykowanie. Decyzje, (4), 29 50. Pobrano de https://journal.kozminski.edu.pl/index.php/decyzje/article/view/207 (Original work published 2014-04-10)

MLA style

Macko, Anna and Tyszka, Tadeusz. Macko, A. , i T. Tyszka. „Przedsiębiorczość I Ryzykowanie”. 2014-04-10. Decyzje, nr 4, 2005, s. 29 50.

Chicago style

Macko, Anna and Tyszka, Tadeusz. Macko, Anna , i Tadeusz Tyszka. „Przedsiębiorczość I Ryzykowanie”. Decyzje, Decyzje, nr 4 (2005): 29 50. https://journal.kozminski.edu.pl/index.php/decyzje/article/view/207.